סכסוכי שכנים

הטיפים החשובים: כך תתמודדו עם סכסוכי שכנים

נכון שהבית הוא המקום הבטוח והרגוע שלנו, המקום שאליו אנחנו רוצים להגיע בסוף יום, להניח את הראש להירגע ולשכוח מתלאות היום. אולם, לא אחת אנו נתקלים במקרים שבהם שכנים גורמים למטרד, רעש, מלכלכים את הרכוש המשותף, מאיימים, מקללים, גורמים לנזקי רטיבות ועוד עשרות דוגמאות

במאמר זה ניגע בנקודות העיקריות והנפוצות ביותר במקרים של סכסוכי שכנים, ונפרוט את דרכי הפעולה בכל אחת מהן.

רעש לא סביר מצד השכנים

תחילה חשוב להבין כי ישנן תקנות רבות שנועדו להגן על זכותו של כל אדם להתגורר במקום מגורים שקט ושליו, נקי ממטרדי רעש, ריחות לא נעימים או לכלוך.

התקנות אוסרות על הפעלת רעש באזורי מגורים בין השעות 14:00 ל-16:00, וכן בין 23:00 ועד שבע בבוקר למחרת, אלא אם כן מדובר בחגיגה, בשמחה או בליל יום העצמאות, לילי פורים, ליל יום ירושלים וערב יום מנוחה או מוצאי יום מנוחה עד חצות הליל.

מי שמרעיש בניגוד לתקנות צפוי להיקנס ואף במקרים מסוימים להישלח למאסר לתקופה מקסימלית של חצי שנה, היות שמדובר בעבירה פלילית. כאשר מדובר בשכן מרעיש, ניתן תחילה לפנות אליו בבקשה לחדול ממעשיו, ולאחר מכן ניתן לפנות למשטרה אשר מוסמכת להטיל קנסות עם גורם הרעש.

רטיבות ונזקים בבית אשר מקורם בביתו של השכן:

אם מדובר ברטיבות שמקורה בגג בית משותף, אשר נחשב לחלק מהרכוש המשותף, הרי שיש לפנות לוועד-הבית. “לעתים יש לפנות לקבלן, אם הבניין עדיין באחריותו, על פי חוק מכר דירות. אם יש בבניין חברת ניהול, יש לבדוק את החוזה מולה. לעתים קרובות חברת הניהול אחראית על תחזוקת הגג ואף מבטחת את הבניין בגין נזקים שנגרמים כתוצאה מכשלים בגג”.

אם מקור חדירת המים הוא מדירתו של אחד מבעלי הדירות, הרי שהוא הנושא באחריות כלפי כל נזק שנגרם כתוצאה מכך. במקרה זה, וכדי לשמור על יחסי שכנות טובים, יש לפנות תחילה אל השכן ולהזמין אותו לראות את הנזק שנגרם. זאת, כדי לנסות להגיע להסכמה בעניין התיקון ומימון שלו”.

חוותדעת מומחה בכתב, ותיעוד מלוא הנזק יעזור לכם במקרה שתיאלצו להגיע לביתמשפט

“חשוב לתעד זאת בתמונות ובכתב, זאת למקרה שהתקלה תחזור על עצמה בהמשך או שהשכן יתנער מתשלום.”.

ומה עושים אם לא מגיעים להסכמה? “כדאי להשיג דו”ח מומחה בהזדמנות הראשונה, כדי להוכיח את היקף הנזק. מומחה יכול להיות מהנדס בניין או שמאי. לא מומלץ לקבל חוות-דעת מקבלן שיפוצים. חשוב לדעת שלא כל שמאי או מהנדס בניין יודע ויכול לשמש כמומחה בעניין זה”.

סכסוך שכנים בנושא ועד בית

סעיף 58 לחוק קובע כי כל אחד מדיירי הבניין המשותף חייבים לשלם את התשלומים השוטפים להחזקתו התקינה ולניהול הרכוש המשותף של דיירי הבניין. במקרים שבהם ההוצאות גבוהות מן הרגיל החוק דורש הסכמה של כל הדיירים בבניין המגורים. במקרה שאחד מן הדיירים עובר על החוק ואינו משלם את מיסי ועד הבית הוא למעשה עובר על החוק ולנציגות הוועד ישנה עילה להגיש תביעה אצל המפקח על המקרקעין.

מה עושים במקרה של תביעה משכן בבית משותף?

ההמלצה הראשונה והעיקרית ביותר לשאלה הנ”ל היא – לפנות לעורך הדין המתמחה בתחום. ולא לנסות ולפתור את הסכסוך באופן עצמאי.

במקרה שקיבלתם תביעה משכן בבית משותף רצוי לפנות לעו”ד המתמחה בפתרון סכסוך בין שכנים כדי שיבהיר את החוק בפניכם ויכוון אתכם כיצד נכון להתנהל מול השכן התובע ומול רשויות החוק. במקרה שהתקבלה תביעה – לא בהכרח תצטרכו להגיע לבית משפט (או למפקח על הבתים המשותפים), ישנם מצבים שבהם הדבר יכול להיפתר בעזרת הכוונה וייעוץ מקצועי של עו”ד ולכן, זהו צעד שיש לבצע מתוך ההבנה כי לא הכל ברור וידוע לנו מבחינה חוקית.

שכן מטריד:

חוק למניעת הטרדה מאיימת מתאים מאוד למקרים של סכסוכי שכנים. הסיבה לכך פשוטה: המשטרה מתקשה לטפל ביעילות בסכסוכי שכנים. אלו לא בסדר עדיפות גבוה וזה ברור ומובן – המשטרה עמוסה בטיפול בעבריינים וסכסוך בין שכנים נחשב כמעט כזוטות עבורה. חריג לכך הוא השיטור הקהילתי אבל כוח האדם של המשטרה הקהילתית אינו מספיק. לכן החוק הנ”ל מאפשר לטפל בקשת רחבה מאוד של מקרים שחוק העונשין “גדול” עליהם.

“הטרדה מאיימת” הוגדרה כ”הטרדתו של אדם בידי אחר בכל דרך שהיא או נקיטת איומים כלפיו, בנסיבות שבהן יש בסיס סביר להניח כי המטריד או המאיים עלול לשוב ולפגוע בשלוות חייו, בפרטיותו, או בחירותו של האדם, או כי הוא עלול לפגוע בגופו”.

“הטרדה מאיימת” יכולה שתתבצע “בבילוש, במארב או בהתחקות אחר תנועות אדם או מעשיו, בפגיעה בפרטיותו בכל דרך אחרת, בנקיטת איומים בפגיעה בו או במאיים עצמו, ביצירת קשר עמו בע”פ, בכתב או בכל אמצעי אחר, בפגיעה ברכוש אדם, בשמו הטוב או בחופש התנועה שלו”.

בכל מקרה של סכסוך שכנים הקשור לאחד הנושאים המפורטים לעיל או כל נושא אחר, מומלץ מיידית להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום כדי להביא לפתרון הסוגייה על הצד הטוב ביותר.